Menu

Media o Nas

Piszą i mówią o Nas...

„Przytul zamiast bić…” – takim hasłem zainaugurowano dziś, 30 listopada, tarnowską kampanię przeciw przemocy Biała Wstążka. Przez najbliższych kilka dni w naszym mieście odbędą się liczne działania mające uświadomić skalę zjawiska i pokazać formy jego zapobiegania.

Kampania „Biała Wstążka” jest jedną z największych tego typu na świecie, swoim zasięgiem ogarnia ponad 60 krajów. Każdy, kto nosi symbol akcji, jest zobowiązany do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania. - Jeżeli nawet jest jakiś problem, to żadna forma przemocy nie jest rozwiązaniem – powiedział Rafał Huszno, lider zespołu Totentanz, ambasador Kampanii Biała Wstążka. W ciągu ostatniego roku do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie wpłynęło ponad 360 zgłoszeń związanych z przemocą w rodzinie. Prawdopodobnie drugie tyle incydentów różnych form przemocy nie zostało zgłoszonych. -  Ofiary przemocy nie powinny się tego wstydzić, ale w jakiś sposób reagować, wszyscy powinniśmy reagować – dodał Rafał Huszno. W wydarzenie włączyły się tarnowskie służby mundurowe i organizacje pozarządowe.

Jak zmienia się świadomość kobiet dotkniętych przemocą domową, w swoim przedstawieniu, pokazali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Ogrodniczych w Tarnowie. – Młodzież chyba do końca nie zdawała sobie sprawy, że temat poruszany na tym spektaklu nie jest sprawą łatwą, w tym przedstawieniu oddali całe swoje serca.  Teraz są takie czasy, że młodzi ludzie chcą mówić, chcą pomagać i nie wstydzą się tego – podkreśliła Alicja Czerwińska Franek, zastępca dyrektora ZSE-O.

W ramach wydarzeń w czasie akcji odbędzie się szereg spotkań poruszających tematykę przemocy w różnych aspektach.  Zainteresowani mogą między innymi skorzystać z porad psychologa czy prawnika lub wziąć udział w warsztatach i zajęciach profilaktycznych. Na ulicach miasta Strażnicy Miejscy będą wręczać kobietom białą różę, jako symbol szacunku i sprzeciwu wobec stosowanej wobec nich przemocy.  Ulicami Tarnowa przejdzie marsz „PrzeMÓC PrzeMOC”, podczas którego uczestnicy przejdą z transparentami i będą wystylizowani na ofiary przemocy.

(ah)

Artykuł pochodzi ze strony http://www.tarnow.pl (adres: http://www.tarnow.pl/Miasto/Aktualnosci-tarnowskie/STOP-przemocy) z dnia 30.11.2015

Facebook Twitter Google+
×